2011'de Yeni Binalarda Isı Yalıtımı Zorunlu
TEB KOBİ TV.

 

Isı Yalıtımı Artık Yasal Zorunluluk Oldu

Enerji kaynaklarının hızla tükendiği ve artan maliyetlerin küresel ekonomik krizin de etkisiyle daha fazla can yaktığı şu günlerde alınması gereken tasarruf önlemlerinin başında ısı yalıtımı geliyor. Ve ısı yalıtımı son dönemlerdeki yasa ve yönetmeliklerin etkisiyle artık gerekliliğin ötesine geçerek ciddi bir zorunluluk haline geldi. Yalıtımın zorunlu hale gelmesi ve bilincin artıyor olması sonucu artan yalıtım uygulamalarıyla Türkiye, yılda 7.5 milyar dolar tasarruf edebilir. Bu tasarrufun tüketiciye yansıması ise ısıtma ve soğutma amacıyla ödenen faturalarda yüzde 60'a varan oranlarda azalma sağlaması şeklinde oluyor.

Yeni binalarda ısı yalıtımı 1 Kasım 2008'den itibaren zorunlu
Isı yalıtımı yeni binalar için zorunlu bir uygulama&8230; 2000 yılından bu yana yürürlükte olan "Binalarda Isı Yalıtım Yönetmeliği"ne göre, bu tarihten sonra inşa edilen yeni binalar ısı yalıtımlı olarak projelendiriliyordu. Yönetmeliğin 1 Kasım 2008 tarihinde yürürlüğe giren revizyonu gereğince, mevcut eski binaların tadilatla yenilenen ve ilave edilen kısımları da artık enerji verimli olarak projelendirilmek zorunda&8230;

Isı yalıtımı olmayan binalar 60 bin TL'ye varan cezalar ödeyecek!

Tüketicileri ve işletmeleri ısı yalıtımına yönlendirecek bir başka gelişme ise enerjiyi verimli kullanmayanlara yönelik olarak 2009 yılında uygulanacak idari para cezalarının yüzde 12 oranında artırılması oldu. Elektrik İşleri Etüt İdaresi'nin tebliği ile 1 Ocak 2009 tarihinden itibaren, Enerji Verimliliği Yasası kapsamında enerjiyi verimli kullanmayan işletme, bina sahipleri ve yöneticilerin ödeyecekleri idari para cezaları 600 TL ila 60 bin TL arasında değişiyor.

Yeni binalar 1 yıl, eski binalar 10 yıl içinde yalıtımlı olmak zorunda&8230;

"Binalarda Enerji Performans Yönetmeliği" de ısı yalıtımını bir binanın olmazsa olmazları arasına yerleştiriyor. Resmi Gazete'de 5 Aralık 2008'de yayımlanan yönetmelik; yeni ve ruhsata tabi oranda tadilat yapılacak mevcut binalar için minimum enerji performans gereklerinin belirlenmesini, yenilebilir enerji kaynaklarının uygulanabilirliğinin değerlendirilmesini ve ısıtma-soğutma sistemlerinin kontrolünü yapmayı hedefliyor. Yönetmelik bir yıl sonra yürürlüğe girecek ve bu tarihten sonra yeni yapılacak tüm konutlar ile hizmet amaçlı ve ticari amaçlı tüm yapılarda enerji verimliliği zorunlu olacak. Mevcut binalara ise sisteme uyum için 10 yıllık süre tanınacak.

Kyoto kapsamında en ciddi yatırım yalıtım olacak!

Isı yalıtımını zorunlu kılan son gelişme ise Türkiye'nin Kyoto Protokolü'nü imzalaması oldu. Protokol gereği 2012 yılından itibaren ciddi yükümlülüklerin altına girecek olan ülkemizde, sera gazı salımını önleyecek çevreci yatırımlar hız kazanacak. Bu kapsamda en büyük yatırım ise yalıtıma yapılacak yatırım olacak. Dünyadaki tüm sera gazı salımının yüzde 1.3'üne neden olan Türkiye, küresel ısınmaya en çok neden olan ülkeler sıralamasında 13. sırada yer alıyor. Isınmak için tüketilen fosil yakıtlar ise çevre kirliliğinin en önemli sebebini oluşturuyor. Isı yalıtımıyla konut başına atmosfere yayılan atık gaz miktarı da yarı yarıya iniyor.

Yasal zorunluluklar tamamlandı, sıra teşviklere geldi&8230;

XPS Isı Yalıtımı Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Kubilay Ulu, ısı yalıtımı uygulaması için getirilen zorunlulukların önemli olduğunu, ancak yalıtım uygulamalarının artması için insanların önüne sadece yükümlülükler koymanın yeterli olmadığını söyledi. Çeşitli teşvik mekanizmaları ile yalıtımın cazip hale getirilmesi gerektiğini vurgulayan Ulu, devlet desteği ile ısı yalıtımına düşük faizli, uzun vadeli yalıtım kredisi imkânı yaratılması ve yalıtım ürünlerine KDV indirimi sağlanmasının sektörün beklediği önemli düzenlemelerin başında geldiğini açıkladı.

Ulu ayrıca, ısı yalıtımını özendirecek kademeli ucuz enerji birim fiyatı uygulaması ve daha az enerji tüketenlerin enerjiyi daha düşük fiyatla kullanmasının da yalıtım uygulamalarını cazip kılacağını belirtti. Isı yalıtımına ağırlık verilmesi için bilinç seviyesinin de artması gerekliliği üzerinde duran Ulu, XPS Derneği olarak vatandaşlara ısı yalıtımının faydalarını anlatmak için iki yılı aşkın süredir bir bilgilendirme kampanyası yürüttüklerini, gerek kamu otoriteleri gerekse özel sektörün bu tarz kampanyalara destek vermesi gerektiğini ifade etti.

Doğru ürünle yapılan yalıtım 400 TL'lik faturayı 160 TL'ye düşürüyor!

Isı yalıtımı yaptırırken en önemli konunun standartlara uygun ürün seçimi ve kaliteli uygulama olduğunu belirten Ulu, XPS levhaların yer aldığı paket sistemleri seçmenin önemli avantajlar sağladığını söyledi. Uluslararası standartlara uygun olarak üretilen son teknoloji ürünü XPS ısı yalıtım levhaları, yine standartlara uygun şekilde, bu konuda eğitilmiş ustalar tarafından uygulandığında hem yaz hem de kış döneminde ısıtma ve soğutma maliyetlerinde yüzde 60'a varan oranlarda tasarrufa imkân sağlıyor. Bu da örneğin 4 kişilik bir ailenin ısınmak için ödediği 400 TL'lik doğal gaz faturasının 160 TL'ye kadar düşmesi anlamına geliyor. Dış hava koşullarından, darbelerden ve sudan etkilenmeyen XPS levhalar ile yapılan ısı yalıtımı uygulamaları bina ömrü boyunca performansını devam ettiriyor.

Tüm bu avantajlarına rağmen ısı yalıtımının, binanın yapım aşamasında bina maliyetinin sadece yüzde 3'ü ila 5'i kadar, mevcut binalarda ise metrekarede ortalama 40 TL maliyeti var. Ayrıca sağladığı tasarrufla birkaç yıl içinde kendini amorti ediyor ve ömür boyu tasarruf sağlıyor.

Isı yalıtımı uygulamaları konusunda ayrıntılı bilgi almak için firmamıza mesaj bırakabilir veya telefonla arayabilirsiniz.


.
Bize Yazin
Adiniz*
Email Adresiniz*
Telefon Numaraniz*
Baslik*
Mesajiniz*
uc arti iki kac eder. Rakamla Yaziniz*


.Sitemizi bugün 66 kullanici ziyaret etmistir.